Hledáte zajímavá místa k fotografování? Obraťte se na Fototipy.cz!

fototipy_logo

Všichni znáte, jak zdlouhavé a mnohdy docela komplikované může být vyhledávání zajímavých lokalit pro focení. Právě z těchto důvodů vznikl portál Fototipy, který je založený na sdílení a přidávání zajímavých míst k fotografování. Na mapě si tak můžete prohlížet tipy ostatních fotografů. Díky nim se můžete inspirovat ke svým dalším foto výletům, nebo si vyhledat konkrétní lokalitu pro svůj fotografický projekt. K vyhledání můžete využít hledání i s pomocí klíčových slov, která jednotlivá místa obsahují.

Proč právě Fototipy?

Samozřejmě, že existuje více způsobů, jak hledat zajímavé lokality. Asi nejrozšířenější způsob pro mnoho fotografů bude pomocí Google Maps a fotografií v jejich přidužené službě Panoramio. Kdo tímto způsobem hledal zajímavé lokality určitě potvrdí, že mapy jsou zahlceny velkým množstvím různě kvalitních fotek. Hledání vás pak stojí zbytečně hodně času a nezaručí mnohdy žádný výsledek.

Naproti tomu se Fototipy snaží nabízet především tipy na lokality, které by mohly zaujmout fotografy. A protože tipy do portálu vkládají samotní fotografové, můžete se tak často dozvědět z popisku užitečné informace, které se vám pro focení v dané oblasti můžou hodit. A vzhledem k tomu, že se Fototipy snaží být díky uživatelům komunikativní, není problém se pod každý místem v mapě zeptat autora na jakékoliv informace, které by vás k místu zajímali. Pokud neodpoví sám autor, často se stane, že odpoví někdo z uživatelů, kteří již toto místo navštívili také.

 

 

Fototipy tvoříte i vy

Jedná se tedy o komunitní projekt, jehož užitečnost závisí na počtu a samozřejmě kvalitě jednotlivých tipů. Čím více fotografů se tedy zapojí a podělí se o své tipy, tím více projekt pomůže ostatním. V současnosti můžete na mapce najít necelých 300 tipů na zajímavé lokality. Některé z tipů jsou opravdu výborné, zajímavé a krásně a užitečně popsané, včetně nádherných ilustračních fotek z místa. Naopak některé jsou na tom s kvalitou hůře a nejsou třeba moc vypovídající. Proto je na Fototipech možnost všechny tipy hodnotit, aby bylo možné hezky oddělit kvalitní místa od těch nekvalitních.

Fototipy se navíc snaží odměňovat aktivní autory. Registrovaní uživatelé mají své hodnocení, které získávají za svou aktivitu na portále. Ať už jde o psaní tipů na lokality, články, příspěvky v blogu, příspěvky ve fóru, nebo třeba hodnocení cizích článků a tipů…za to vše jsou uživatele odměňovani body. Docela často potom na portále probíhají soutěže, kde autoři s nejvíce body vyhrají nějakou věcnou výhru. Zrovna teď se třeba na Fototipech soutěží o vstupenky na festival Xtasy, o kterém jste se už na stránkách časopisu FOTO mohli dočíst. A šest autorů s nejvyšším počtem bodů získá zpětný odkaz z titulní strany portálu na svůj web, což je taky pěkná odměna.

Fototipy nejsou ale jen databází zajímavých lokalit. Obsahují i mnoho článků o fotografování. Autoři si zde mohou vést svůj blog a nebo diskutovat ve fóru.

Co se týká samotné myšlenky mapování zajímavých lokalit, mnoho fotografů namítne, že to degraduje celý proces fotografování, a že to vede k vytváření duplicitních fotografií. Určitě se může stát, že někdo uvidí zajímavou fotku, uvidí kde byla vyfocena a vydá se ji nafotit co nejpodobněji. Myslím ale, že většina fotografů se těmi ilustračními fotkami jen inspiruje a pokud je místo zaujme, vydají se to nafotit po svém.

Pokud vás projekt zaujal, zkuste do něj vložit alespoň jeden tip na své oblíbené místo. Uvidíte, jak rychle se potom mapka začne plnit zajímavými lokalitami. Plánování foto výletů a procházek pak bude mnohem jednodušší. A odměnou vám bude šance na výhru v právě probíhající soutěži. A čím více fotografů se do projektu zapojí, tím budou výhry v příštích soutěžích hodnotnější.

VÝSTAVY