Helbich v Lašském muzeu v Kopřivnici

1

Lašské muzeum v Kopřivnici v příštích měsících připravilo dvě výstavy fotografií. A obě mají společného jmenovatele – významného českého fotografa Josefa Sudka. Zahajují tzv. Sudkovský půlrok.

První z výstav představí dílo pražsko-frenštátského fotografa Petra Helbicha. Dr. Helbich, povoláním lékař, spojil svou uměleckou dráhu právě se jménem fotografa Josefa Sudka, kterého potkal na konci 40. let ve Frenštátě pod Radhoštěm. Postupem doby se z něj stal Sudkův blízký přítel, osobní lékař a nejproslulejší z tzv. asáků, tedy asistentů. Pod jeho vlivem začal Helbich fotografovat. Mezi jeho typickými tématy najdeme les, zátiší, ale i téma demolic. Výstava je nazvaná „Kamerou Josefa Sudka“, protože drtivá většina vystavených fotografií byla pořízena právě velkoformátovou kamerou, kterou Helbich dostal od Sudka darem. Výstava začíná 17. července a bude k vidění až do 14. září, kdy na ni svými fotografiemi naváže výstava Josefa Sudka.

Vzhledem k tomu, že se Petr Helbich nebude moci osobně zúčastnit vernisáže 17. července v 16:30 bude se místo klasické vernisáže promítat dokumentární film o jeho životě nazvaný „Asák“ (http://www.csfd.cz/film/288072-asak/). 

 

Lašské muzeum, Štefánikova 226/8, 742 21 Kopřivnice

17. 7. – 14. 9. 2014

otevřeno út-ne 9 – 17 hod.

http://www.tatramuseum.cz/index.php?r=6&idj=1

 

VÝSTAVY