Gigapixelový fotoaparát

gigacamera

Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů (DARPA) má novou hračku. Je jí fotoaparát, který dokáže najednou zachytit obraz s rozlišením 960 megapixelů, tedy necelý jeden gigapixel.

Gigacamera

V kvádru s rozměry 75 × 75 × 50 cm a hmotnosti 93 kg se ukrývá 98 senzorů, každý s rozlišením 14 megapixelů. Uspořádány jsou do tvaru polokoule a míří na čočku, umístěnou v jejím středu. Každý sub-fotoaparát vidí výřez scény a výsledný obraz pak vznikne zkombinováním všech výřezů dohromady. Všechny senzory exponují ve stejný okamžik, tudíž přístroj nemá problémy asi s pohyblivými scénami (narozdíl od tradiční metody fotografování a skládání panoramat).

Schema konstrukce a ukázka uspořádání jednotlivých sub-fotoaparátů. To fialové v pravém horním rohu je čočka fotoaparátu

Netradiční fotoaparát zachycuje obrazové pole 120° na šířku a 42° na výšku. Konstrukční provedení umožňuje zabudování až 220 sub-fotoaparátů, což by poté znamenalo kruhové obrazové pole o úhlu záběru 120° a rozlišení přibližně 2 gigapixely.

Výsledný snímek

Výsledný snímek

VÝSTAVY