Fotografujeme 360° panorama a jak nalézt NPP bod

auto (2)

V časopise FOTO 10/2013 si můžete přečíst recenzi panoramatické hlavy Nodal Ninja Mk II. V tomto článku přinášíme doplnění recenze o ukázku hotových panoramat a návodu, jak nalézt NPP bod.

Nodal Ninja Mk II

Panoramatická hlava Nodal Ninja Mk II je na první pohled dost netypická a někomu z vás možná nemusí být hned jasné, jak pracuje. Podívejte se na následující animaci, která ukazuje hlavu v akci.

 

Jak nalézt NPP bod?

Pro snadné pořízení a zejména sestavení panorama je důležité otáčet fotoaparát s objektivem kolem takzvaného NPP bodu. Způsobů, jak jej nalézt, je hned několik. Pro začátek použijte Google a podívejte se, zda již někdo pro váš objektiv polohu NPP bodu nezjistil. Například na webu výrobce Nodal Ninja naleznete pozice jednotlivých ramen pro různé kombinace fotoaparátů a objektivů.

Jestliže chcete nalézt NPP bod na vlastní triko, nabízí se dvě jednoduché metody. Obě popisuje následující video:

První způsob spočívá v umístění dvou předmětů, ideálně tyčovitého tvaru, za sebe, a pozorování, jak se mění jejich vzájemná poloha v hledáčku fotoaparátu při otáčení fotoaparátem. V okamžiku, kdy najdete takovou osu otáčení, při které se vzájemná poloha obou tyčí nemění, jinými slovy paralaxa je nulová, nalezli jste NPP bod.

Druhou možností je sledovat polohu vstupní pupily objektivu během otáčení. Vstupní pupila je světlé kolečko, které vidíte, když se podíváte zepředu do objektivu (ten musí být nasazen na fotoaparátu a fotoaparát namířený hledáčkem třeba na bílou zeď). Pokud zůstává vstupní pupila během otáčení sestavou na jednom místě, prochází osa otáčení NPP bodem.

Ukázkové virtuální prohlídky

Podívejte se na ukázkové panoramata. Levým tlačítkem myši se rozhlížíte, kolečkem přibližujete a oddalujete. Všimněte si jen minimálního počtu špatných návazností a také stativu, jenž je vidět při pohledu kolmo dolů. Stativ lze buď vyretušovat, nebo například překrýt logem a podobně.

Prohlídky zobrazíte kliknutím na následující obrázky. Pro jejich správnou funkci je třeba mít nainstalovaný Flash.

VÝSTAVY