Fotografování svatby – adrenalinová disciplína pro sociálně zdatné jedince

SONY DSC

Vždy před svatební sezonou se na různých webech objevuje spousta dotazů, většinou amatérských fotografů, na co si během svatebního fotografování dát pozor a jak vše ke spokojenosti novomanželů zvládnout. Většinou to má stejné pozadí. Kamarád je požádal, zda by mu nenafotili svatbu a oni kývli. A přitom ani jeden netuší, do jakého adrenalinu se oba tímto rozhodnutím bezhlavě vrhli.  Přinášíme vám tedy pár praktických rad a upozornění, jak na to.

Než řeknete ano

Než řeknete ano a kývnete kamarádovi/kamarádce na to, že mu nafotíte svatbu, promyslete si důkladně, zda to opravdu chcete udělat. Plusem je snad jen to, že už budete mít svatební dar a další nebudete muset vymýšlet. Minusů je oproti tomu celá řada.

Nedoporučujeme stát se hlavním svatebním fotografem v následujících případech:

 • Na svatbě bude spousta kamarádů a vy si svatbu chcete pořádně užít. Na užívání si svatby budete mít totiž prostor až po prvním tanci a to už budete tak unaveni, že nejspíše tzv. padnete za vlast.
 • Jste velký introvert a dosud jste fotili hlavně statické fotografie. Svatební fotografie je hlavně o kontaktu s lidmi a dokumentování ve vteřinách se měnících situací.
 • Po svatbě nebudete mít minimálně tři dny času na prohlédnutí nafocených snímků a na minimální úpravy. Mám na mysli minimální úpravy, nikoli profesionální práci fotografa, který tím stráví většinou celý nabitý týden.
 • Kamarád si myslí, že od vás dostane totéž, co od nejdražších fotografů v oboru. V tomto bodě se opravdu ujistěte, že kamarád ví, co může očekávat. Svatba se opakovat nedá a byla by škoda kvůli fotografiím přijít o dlouholeté přátelství.

  foto: Matej Kmeť

 

Už jste kývli, tak co si předem nachystat

 • Hlavní a záložní fotoaparát. Bez zálohy se zkrátka neobejdete. Závěrky fotoaparátů si většinou najdou ten nejnevhodnější okamžik, kdy odcházejí do věčných lovišť, a v půlce dne říci „sorry“ rozjařeným novomanželům se zkrátka nehodí.
 • Objektivy se hodí: jeden široký zoom s dobrou světelností (např. 14-24 mm), jeden na portréty (50 mm nebo 80mm s f 1,8, záleží na prostoru) a pokud si nejste jistí v kramflecích, asi svatbu nafotíte i na jeden univerzální 24-70mm, ale to budou výsledné fotografie málo zajímavé, až nudné.
 • Dobrý přídavný blesk. Svatební fotografování je především boj s nedostatkem světla. Svatba v jeskyni se i s ním může proměnit ve vaši noční můru. Nejlépe externí blesk s odpalovačem na fotoaparátu a difuzním deštníkem, ale to už není úplná nutnost. Pokud máte profesionální fotoaparát, na němž i ISO 1600 vypadá dobře, obejdete se bez blesku a budete mít volnější ruce pro tvorbu.
 • Baterie a akumulátory všeho druhu v dostatečném množství.
 • Karty, karty a zase karty. Pokud vám fotoaparát dovoluje zapisovat na dvě současně, tak máte napůl vyhráno. Není nic horšího, než ex post zjistit, že zrovna karta s obřadem a prvním polibkem je nečitelná či omylem smazaná a data navždy ztracená. (V případě katastrofy na ni hlavně nic jiného nefoťte a utíkejte do specializované firmy kde za 1.000 Kč a více umí občas zázraky.)

Jak se připravit

Ještě než nastane den D, sejděte se s ženichem a nevěstou a vyjasněte si průběh dne. Kdy bude čas na fotografování. Přesvědčte je, že pravé poledne po obřadu není nejvhodnější dobou. Jednak kvůli slunci, jednak kvůli hladovým svatebčanům, kteří vás budou během fotografování neustále nahánět, že už je čas, že babička si potřebuje sednout a děda bere ve 12 prášky a ty nemůže nalačno. O takové čtvrté odpoledne, kdy jsou všichni po kafíčku a přejedeni, si ani nevšimnou, že ženich a nevěsta se na dvě hodiny vytratily. Totéž platí o případném nočním fotografování.

Zjistěte, jak je to s rodinnými vztahy, ať nezpůsobíte hádky v rodině tím, že u skupinových fotek budete vedle sebe stavět dva dávno rozvedené a stále ve válečném stavu se nacházející rodiče nevěsty. A také zjistěte, kdo by na fotografiích naopak neměl chybět.

Domluvte se, kde všude můžete fotografovat. U některých křesťanských svateb si třeba rodiče nepřejí, aby fotograf byl u požehnání. Nebo stydlivá nevěsta nechce fotografa u převlékání. Domluvte si „koordinátora“, který vám dle potřeby bude nahánět nebo odhánět svatebčany. Upozorněte pár, že pokud chtějí mít zvěčněný první polibek, neměl by tento trvat půl vteřiny a zády k vám.

Obhlédněte si okolí obřadu a hostiny, kde by se dalo fotografovat. Na krásné fotografie netřeba platit horentní sumy za povolení na zámcích. Tam si stejně nemůže nikdo na nic sednout, světlo tam chybí a kolem v nepravidelných intervalech prochází skupiny turistů na prohlídkové trase. K fotografování se dá dobře využít i tramvajová zastávka, březový hájek, interiér poloprázdné kavárny.

Den D

Přípravy nevěsty jsou přípravou i pro fotografa. Na všechno je zatím dost času a stres má jen matka nevěsty. Pokud se nevěsta a ženich připravují v odlišných lokalitách, nezkoušejte být na obou zároveň a oželte ženicha. Jeho příprava trvá tak 10 minut, a tak vám chybějící fotografie snáze odpustí než nevěsta, která kvůli proměně na princeznu vstávala v pět hodin ráno. V této fázi kromě utváření dobrého vztahu s rodinou nevěsty nezapomeňte dostatečně jíst, na další občerstvení bude čas, až Bůh ví kdy. (Dobrý vztah s matkou nevěsty je základ, většinou se nechce nechat fotografovat, ale běda vám, když na pár fotografiích nebude vypadat úžasně. Její spokojenost často ovlivní i názor nevěsty, potažmo ženicha, na vaši práci). V této chvíli nezapomeňte nafotit.

 • Zkrášlování a oblékání nevěsty
 • Zdobení auta
 • Prstýnky a jiné detaily (koláčky, visící šaty)
 • První přípitky

  foto: Štěpán Mikuda

 

A už to jede:

 • Příjezd ženicha a jeho rodiny
 • Požehnání
 • Nástup nazdobeného do auta
 • Cesta autem (buďte nejlépe na předním sedadle nevěstina auta, odpadne vám tak starost s hledáním parkování na místě obřadu a dobíhání svatebčanů).
 • Vystupování a vítání před místem obřadu

V tomto momentu dochází buď k malé prodlevě způsobené domluvou mezi matrikářkou a novomanželi a vy máte možnost nasnímat prázdné místo obřadu je jeho detaily. Nebo dochází k největšímu stresu, protože otec ženicha se někde po cestě ztratil a za 10 min už má být na velmi oblíbené destinaci oddán následující pár.

Co se týče samotného obřadu, shlédněte dopředu nějaké video jak civilního, tak církevního sňatky, ať víte, co a kdy bude následovat. I u krátkého civilního obřadu je čas zvěčnit kromě hlavních dvou protagonistů i obojí plačící rodiče, případně prarodiče. Nepropásnout:

 • Celek svatby
 • Celá postava hlavní dvojice
 • Rodiče a prarodiče
 • Detail dvojice
 • Svědkové
 • Navlékání prstýnků
 • První polibek
 • Podpisy
 • Alespoň na jedné fotografii by mohl být oddávající

(Pro tuto fázi je vhodné mít na jednom fotoaparátu portrétní objektiv a na druhém široký. Zvláště u velmi krátkých civilních obřadů není na výměnu objektivů čas.)

Po obřadu gratulující zástup, kdy důležité osoby jsou mezi prvními gratulanty. Konec už netřeba. V této chvíli si fotograf hledá nejlepší pozici pro závěrečný špalír nebo házení rýže. Taškařice před kostelem, pokud se odehrají, jsou vděčným fotografickým tématem, je jich, bohužel, čím dál tím méně.

 

foto: Štěpán Mikuda

 

Odjezd, hostina s rozbíjením talíře, přenesení přes práh. Po této fázi svatby začíná být méně stresu i pro fotografa. Přípitek, společná polévka, tradiční svíčková.

Při kreativní části velkého dne, fotografování páru ve vybraných lokalitách, neočekávejte příliš invenci novomanželů a raději mějte vše připravené. Scéna, případné rekvizity, odkud půjde přirozené světlo, kde případně přisvítíte bleskem. Občas se hodí mít s sebou „přidžtašku“ – osobu upravující nevěstě vlečku, podávající kytici, otírající ženichovi pot z čela. Svědkyně nebo svědek jsou vhodnými kandidáty. Aby fotografovaní vypadali přirozeně, nechejte je něco dělat. Procházka, popíjení vína, česání jablek, hledání v jízdním řádu. Docílíte přirozeného úsměvu, oni se poté impulzivně a láskyplně políbí a fotograf má to, co chtěl: romantickou fotografii na předem pečlivě vybraném místě s nejlepším možným světlem.

foto: Matej Kmeť

Po návratu k ostatním svatebčanům už zbývají závěrečné disciplíny svatebního maratonu – krájení dortu a první tanec. U krájení dortu buďte asertivní a nechejte jej umístit na vhodné místo, nikoli kamsi do nejtemnějšího kouta místnosti.

Obecně pro svatebního fotografa platí, že by neměl být moc vidět, ale měl by být dostatečně asertivní a říci si, co chce. Mnoho věcí ovlivnit nelze, ale například takové rozbíjení talíře o dva metry jinam posunout lze, stejně tak lze slušně vykázat všudypřítomné „cvakálisty“ pletoucí se neustále do záběru.  I s případným kameramanem je třeba vycházet a nedělat si zbytečné naschvály.

Po prvním tanci už je skoro hotovo. Možná bude pár vtipných scének, můžete jít ven nasnímat několik večerních romantických záběrů, ale to už je bonus navíc. Jen pozor, pokud se v tomto okamžiku rozhodnete srovnat hladinu alkoholu v krvi s ostatními svatebčany, uložte fotoaparát a plné datové karty na bezpečné místo, odkud si je vyzvednete ráno za střízliva. Protože jinak hrozí veselé prohlížení a promazávání snímku ve fotoaparátu a hraní svatebčanů na to, kdo lépe vyplázne jazyk na fotografa.

Ve všech fázích dne mějte na paměti: pár snímků na jistotu a potom nezapomínat na tvořivou část fotografování. Občas nějaký podhled, občas nadhled, něco málo může být rozmazáno pohybem nebo zoomem. Nechcete přece kamarádovi dávat nudné fotografie, které má každý.

A druhého dne ráno nastává fotografická kocovina. Zjistíte, že máte dva tisíce záběrů, které musíte nějak zpracovat a asi z toho koukání do monitoru bude bolet sedací sval a záda. Úpravy fotografií jsou věcí vkusu každého. Jen pozor, při výběru snímků nesmíte zapomenout, aby alespoň na některých fotografiích byli všechny důležité osoby. Proto nic nemažte, ponechejte všechny snímky ještě měsíc po odevzdání novomanželům.

(Trošku jiný pohled na fotografování svatby jsme přinesli již v čísle 11 časopisu FOTO.)

foto: Martina Grmolenská

Pár otázek jsme na závěr položili profesionálním svatebním fotografům:

1. Jaký objektiv nejčastěji používáte při fotografování svateb?

2. Co je podle Vás největší výzvou, případně největším stresem při fotografování svatby?

3. Post Scriptum – co byste doplnili k textu?

foto: Matej Kmeť

Matej Kmeť – www.matejkmet.blogspot.com

1. Úplným základom je pre mňa pevná 50/1.4, ktorou pri každej svadbe spravím približne polovicu všetkých záberov. Pri väčšine zvyšných záberoch si potom vystačím so svetelnou pevnou 28-kou a 35-kou, ktoré mi umožnia perfektne pracovať aj v stiesnených priestoroch aj pri extrémnych svetelných podmienkach a pritom stále kreatívne pracovať aj s hĺbkou ostrosti. Čo sa týka dlhších skiel, tie mi v poslednej dobe častokrát ostávajú počas celej svadby v brašne bez povšimnutia.

2. Každému sa počas dlhého svadobného dňa podarí spraviť nejaký dobrý záber, ktorým sa môže pochváliť. Výzvou však je, udržat si kvalitu a vysoký štandard pri všetkých častiach a to aj pri situáciách a prostrediach, ktoré nepatria medzi najfotogenickejšie.

3. Myslím, že všetko podstatné už bolo povedané… Nováčikom by som snáď len z vlastnej skúsenosti poradil, aby sa ďen pred fotením radšej vyhli používaniu alkoholických nápojov a šli si radšej skorej ľahnúť. Predsalen, vydržať od rána na nohách v plnej bdelosti a najvyššej koncentrácii vyše 15 hodín vkuse dá zabrať aj človeku bez kocoviny 🙂 Schopnosť bleskovo reagovať a energia vymýšlať nové veci je pri fotení svadby tá najkľúčovejšia vec.

foto: Štěpán Mikuda

Štěpán Mikuda – www.stepanmikuda.com

1. Používám celou řadu objektivů s pevným ohniskem, ale nejčastěji asi 35mm a 50mm.

2. Největší výzvou ve svatební fotografii je nedovolit formě, aby zvítězila nad obsahem a nezklouznout k tak skvěle fungujícím klišé. A na to, abych se při focení stresoval, jsem už starej.

Simona Smrčková a Kamil Saliba – www.kamilandsimona.com

1. Nejvíce využíváme  50mm f 1.4 , dále 24-70mm/ f 2.8  je to skvělý reportážní objektiv, který využijeme hlavně při obřadu, kde je  opravdu nutná rychlost.

2. Asi všechny faktory které savtba přináší: světlo, podmínky a možnosti  při přípravách , na obřadě, hostině, počasí, momentální nálada ženicha a nevěsty….Se všim se musíme okamžitě vypořádat a dostat z toho maximum. V podstaě každá svatba je nepředvídaltelná v mnoha ohledech a to je právě moment, který zároveň stresuje nejvíce, ale také může nejvíce příjemně překvapit.

VÝSTAVY