Fotofestival Moravská Třebová 2015

foto Mikko Haiko ze série Heartland

Jako každý rok v létě, i letos zaplní v čase mezi 27. červnem a 23. srpnem 2015 Moravskou Třebovou fotografie. V tamějším zámku, muzeu a dalších veřejných i komerčních prostorách se uskuteční již 16. ročník Fotofestivalu Moravská Třebová. Rezervujte si termín v prázdninových kalendářích.

Hlavním vystavujícím 16. ročníku bude Antonín Kratochvíl s doposud nezveřejněnou sérií černobílých snímků s podtitulem Sideshow. Ta vás vtáhne do prostředí americké lidové zábavy. Antonín Kratochvíl tyto fotografie pořídil na Floridě a v Severní Karolíně, v období 70. a 80. let. Dokumentují svět pouličních herců, akrobatů, hadích žen či polykačů nožů, kteří kolemjdoucím za peníze ukazují svá bizarní cirkusová čísla. „Na Floridě jsem fotil více než půl tuny vážícího Texasana. Od roku šedesát sedm se kvůli své tloušťce přestal pohybovat. Celé dny a noci trávil v gigantické posteli, která se nacházela uprostřed jeho přívěsu, jehož dvě strany byly vyrobeny ze skla. Chodívali se na něj koukat zvědavci z celé Ameriky…“, říká k jednomu ze snímků Antonín Kratochvíl.

foto Mikko Haiko ze série Heartland

foto Mikko Haiko ze série Heartland

Ze zahraničních autorů se představí Petri Juntunen ze Švédska se sérií Dark Matters, se snímky ze samotného okraje světa, kde se odehrávají zvraty a přeměny.  Mikko Haiko z Finska se sérií Heartland, v níž se vrací do rodné vesnice Nisola, pouhých 700 kilometrů pod polárním kruhem a snaží se zachytit identitu místa. Zsuzsa Darab se v sérii Family as a Reguge, v níž se do obrazů snaží převést stabilitu a harmonii, kterou jí dodává vlastní rodina. Dále pak Evelin Kask z Estonska, Heléne Belienger z Francia a Anna Šuligoj ze Slovinska.

Další program bude postupně upřesňován, například vystavující otevřeného výběru, sledujte tedy stránky pořadatele www.fotofestivalmt.cz.

foto Zsuzsa Darab ze série Family as a Refuge

foto Zsuzsa Darab ze série Family as a Refuge

foto Zsuzsa Darab ze série Family as s Refuge

foto Zsuzsa Darab ze série Family as s Refuge

VÝSTAVY