FOTO 23 – co si v něm přečtete? Třeštík, Bříza, Mára, Ragan…

casopis-foto-23-150x150

Fotografická tvorba už dávno není spojená jen s publikováním fotografií v časopisech či knihách nebo s jejich prezentováním na výstavách. S příchodem blogů, různých webových galerií a sociálních sítí jako Instagram či Facebook se sdílení často těch nejintimnějších obrazů (a také nejniternějších pocitů) s ostatními sedmi miliardami uživatelů naší planety stalo běžnou součástí současného života. O tom, jaký je život umělce „online“, jsme si povídali s Tomášem Třeštíkem, jehož přístup k tvorbě fotografického deníku a volba způsobu jeho záznamu nebo krásná posedlost sbíráním fotopublikací se nám v redakci zdají nadmíru sympatické.

Před blížícími se prázdninami a dobou cest a výletů pak pro vás budiž veleinspirací interview, které vedla Martina Grmolenská po ose Brno-Londýn se Stanislavem Břízou, mimo jiné spoluzakladatelem a dlouholetým tvůrcem časopisu Temnokomorník, jenž se svou kamarádkou H. vyrazil na stop do USA. „Víc jsme si užili místa, kde nebylo nic ‚zajímavého‘, a o to víc jsme poznali lidi, co nás svezli nebo nám nabídli nocleh,“ říká Standa ke své verzi „beatnického“ cestování a my jsme rádi, že úryvek z jeho netradičního deníku mohl „zaznít“ v našem magazínu.

To ale zdaleka není vše, ve FOTO 23 najdete velký rozhovor s Pavlem Márou, Robert Ragan se s vámi podělí o své zážitky z pobytu v New Yorku, Tomáš Hliva se zastavil v čase s Polaroidem v brněnské vile Tugendhat, do rubriky Ikona jsme si tentokrát pozvali Dorotheu Langeovou, slovem i obrazem se věnujeme hned třem výstavám – 25 let ITF v Domě umění v Opavě, Zemědělské práce – Varianty pohledu kurátora Tomáše Pospěcha. A Josef Moucha se podíval na výstavu Fotografie OKO v pražské Leica Gallery.

Dále vybíráme z obsahu FOTO 23:

GALERIE

Marie Tomanová

PROFIL
Michał Lichtański

TÉMA

Deník, snapshot, okamžik

Tomáš Třeštík

Lukasz Wierzbowski

Stanislav Bříza – Hitchhike US

FOTOTRIP

Robert Ragan – Do města jazzu

ROZHOVOR

Pavel Mára – Retrospektiva

KLASIKA

S Polaroidem ve vile Tugendhat

KULTURA

Moderní fotografie v MoMA 6
Událost – 25 let ITF

Výstava – Leica Gallery PRAGUE/ Fotografie OKO

Ikona – Dorothea Langeová

Tomáš Pospěch – Zemědělské práce – Varianty pohledu

Talent – Radomír Maceček

TECHNIKA

Přehled technických novinek

Lomography

Novinky od Olympusu

 

28

56

08

36

48

82

78

22

03

 

Časopis FOTO 23 zakoupíte v našem e-shopu (poštovné a balné zdarma), v Centrum FotoŠkoda, nebo ve vybraných trafikách v ČR.

VÝSTAVY