EPOS 1967–1980 / Jiří Horák, Rostislav Košťál, František Maršálek, Petr Sikula

Horak-thumb

Výstava v brněnském Domě umění představuje tvorbu skupiny EPOS, EPOS, Jiřího Horáka, Rostislava Košťála, Františka Maršálka a Petra Sikuly, která se v letech 1967-1980 jako tzv. Brněnská škola aranžované fotografie věnovala inscenované fotografii.

Pochmurně laděné černobílé snímky této skupiny, kterou v roce 1967 založili tehdejší žáci K.O. Hrubého na brněnské škole umění, odrážejí rebelskou náladu „bigbítové“ mládeže a jsou inspirovány filmovou estetikou nové vlny a tehdejší módní a reportážní fotografií publikovanou v časopisech pro mládež. Jejich snímky charakterizuje dramatičnost, podpořená především použitou širokou optikou a výraznou postprodukcí v temné komoře, a zvláštní atmosféra nepřirozenosti, která vzniká kontrastem jakoby reportážního přístupu a inscenovaným dějem, vykonstruovanými alegorickými situacemi.

Výstava rovněž představí počátky Divadla Husa na provázku. Kurátor Pavel Vančát ji pojal nejen jako přehlídku několika fotografů, nýbrž i jako uměleckohistorickou reflexi fenoménu aranžované fotografie.

28. 9.—13. 11. 2016

Dům umění, Malinovského nám. 2, Brno

www.dum-umeni.cz

VÝSTAVY