Elfriede Mejchar: Minulost

Mejchar_10_2013_15_small

Staré opuštěné továrny uprostřed stále ještě zemědělské půdy, rozpínající se město Vídeň  i nalezená mnohoznačná zátiší. To a mnohé jiné přináší výstava Elfriede Mejchar v Domě umění města Brna, která je k vidění do 6.4.2014.

Výstava nestorky současné rakouské fotografie Elfriede Mejchar (1924), pořádaná ve spolupráci s Odborem kultury města Vídně – MUSA, představuje výběr portfolií černobílé fotografie z 50. až 90. let minulého století z prostředí vídeňské periferie. Autorka snímala zejména proměnu venkovské krajiny a její postupné začleňování do městského komplexu. Její dílo reprezentuje polohu neinscenované civilní konceptuální rakouské fotografie. Snímky vzniklé mezi lety 19671976 v prostředí vídeňské Simmeringer Haide, Erdberger Mais nebo chemické továrny Victor Adler, stejně tak jako série portrétů umělců při práci (19541961), patří dnes již k ikonám rakouské poválečné fotografie.

Později Elfreide Mejchar experimentovala s tónovanou fotografií, koncem 80. let se soustředila na zátiší přecházející postupně v koláže a surrealistické montáže.

 

Dům umění města Brna, Galerie Jaroslava Krále, Malinovského nám. 2, Brno

7. 2. – 6. 4. 2014

www.dum-umeni.cz

VÝSTAVY