Dereck Hard: SHOW

1ONE_MAN_MANY_STYLES_-_HIPSTER_(INDIE_ROCK)

Art Salon S představuje autorskou výstavu fotografa Derecka Harda. V  prostorách pražského Tančícího domu budou od 30.1. do 28.2.2014 k vidění 3 plus 1 série ve stylu pop-art photography.

Fotograf Dereck Hard je mladý umělec (*1985), student posledního ročníku magisterského oboru tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě. Komerčně se věnuje zejména fotografii street (urban) culture. Vloni vydal publikaci STREET KIDS, která představila výběr 20 předních umělců, hudebníků a sportovců z urban kultury. Jejím hlavním poselstvím bylo poutavou formou fotografií a textů motivovat mladé lidi k zajímavým tvůrčím činnostem. Dereck Hard fotografuje a zároveň vydává jediný časopis zaměřený na street kulturu u nás – Excelent Bastards. Ten vychází zcela zdarma a má být přínosem pro mladé lidi ve městech po celé ČR.

Ve volné tvorbě pak vytváří ucelené série ve stylu pop-art photography, tedy uměleckou fotografii, která je pochopitelná a zajímavá pro širší spektrum diváků. A právě tři zbrusu nové a vizuálně odlišné pop-art fotografické série můžete shlédnout v prostoru Tančícího domu. Vůbec poprvé se v něm uskuteční výstava takového formátu.

Unikátní bude na výstavě i forma instalace a rekvizit. Jedna série je prezentována pomocí světelných obrazů – lightboxů. Druhá je doplněná o audiovizuální prvky a poslední prezentuje ve vitríně rekvizity použité při samotném fotografování.

 Výstava Dereck Hard: SHOW  představí tři série: 

 ONE MAN MANY STYLES:

Cyklus autoportrétů, kdy se autor, velmi precizně, stylizoval do šesti různých partnerských párů – fanoušků určitého hudebního žánru spadajícího do urban kultury. Na všech fotografiích vystupuje jako chlapec a dívka. Jedná se o žánry: hip-hop, metal, reggae, punk, techno, hipster (indie rock). Gesta a pózy, stejně tak líčení a kostýmy jsou zde dovedeny k dokonalosti a přesně vystihují fanoušky daných subkultur a hudebních žánrů

Každou fotografii doplňuje audio část, kdy pomocí MP3 přehrávače a studiových sluchátek si může každý divák pustit daný žánr, který je na fotografii zachycen.

Hipster (Indie rock)

 

Punk

URBAN STILL LIFES:

Soubor výtvarně pojatých městských zátiší. Každá fotografie zastupuje určitý typ člověka, kterého můžeme potkat v městském prostředí. Jedná se o mladé lidi seberealizující se v prostředí moderního města a v jeho ulicích (tedy tzv. street či urban culture). Použité rekvizity jsou z valné většiny přímo od reálných osob, které zastupují jednotlivá zátiší. Tato série je prezentována formou světelných obrazů. 

Skejťák

LITTLE REALITY:

Jedná se o sérii, ve které autor vytvořil vlastní miniaturní realitu světa světa pomocí 15-18 centimetrových sběratelských figurek postav z filmů nebo hvězd hudebního nebe (Iggy Pop, Johnny Cash, Danny Trejo, Al Pacino a mnozí další). Záměrně se snažil, aby fotografie na diváka působily jako zastavené záběry z nějakého filmu. Inscenované snímky vznikaly v reálné i aranžované krajině. Fotografie doplňuje i vitrína, kde může divák vidět většinu použitých rekvizit z focení.

Little reality

 A bonusová série DROGY!

 I tato série je rovněž ve stylu Pop-Art photograpy, ale oproti ostatním není divácky přívětivá a líbivá. Jedná se o uměleckou formu kritiky víkendové konzumace návykových látek. Tedy o kritiku soudobé společnosti, což je jeden ze znaků klasického pop-artu.

Autor vyfotografoval portréty víkendových uživatelů drog a to před a po jejich užití.

Konkrétně se jedná o drogy: alkohol, marihuanu (THC), LSD, extázi (MDMA), pervitin a kokain.

Všichni fotografovaní byli v době, kdy se série fotila víkendovými uživateli návykových látek. Modelové dali k fotografování souhlas a na projektu se podíleli pro jeho prevenční dopad.

DROGY! - THC 1

 

DROGY! - THC 2

30.1.-28.2.2014

Art Salon S, Tančící dům, Rašínovo náb. 80, Praha 2

www.atrtsalons.cz

VÝSTAVY