Deblurring aneb oprava rozmáznutých fotografií

Image Deblurring v podání Adobe

Co s máznutou fotografií? Dosud byla odpověď až na výjimky jednoduchá – do koše s ní. Ale brzy bude možná vše jinak. Adobe i Microsoft totiž chystají řešení, takzvaný deblurring.

Pod anglickým pojmem Deblurring se skrývá oprava rozostření, v tomto případě konkrétně pohybového máznutí, způsobeného pohybem fotoaparátu během expozice. Zatímco klasické rozmazané snímky, způsobené špatným zaostřením, lze do jisté míry zachránit tradičními metodami, s máznutými fotografiemi je to horší. Adobe Photoshop sice od verze CS2 nabízí Chytré zostření (Smart Sharpen), které si papírově umí poradit i s jednoduchým rozmáznutím, ale v praxi příliš nefunguje.

Adobe přiostřuje

Na loňské konferenci MAX 2011 nechala společnost Adobe nahlédnout do kuchyně svých vývojářů (tzv. Sneak Peak) a představila Image Deblurring. Tato funkce analyzuje obraz, získá z něj charakteristiku rozmáznutí – sílu a směr – a navrhne sama nejlepší parametry pro jeho opravu. Rozmáznutí dokonce nemusí být jen přímé, ale po libovolné křivce, kterou algoritmus dokáže z obrazu vypočítat. Nejlepší bude, když se podíváte na video.

Vedle obdivných komentářů si v Adobe s tímto videem utrhli i menší ostudu, když se ukázalo, že jedna z ukázkových fotografií (konkrétně snímek muže s mikrofonem) byla rozmáznuta softwarově a nešlo tedy o „reálnou“ fotografii. Každopádně ale Image Deblurring v podání Adobe zdá se funguje, avšak má jednu velkou vadu: stále není v takovém stavu, aby mohl být uvolněn k veřejnému používání. Doufalo se, že by se mohl objevit v nedávno představeném Photoshopu CS6, ale nestalo se tak. Nezbývá než čekat, zda jej Adobe přidá do některé následující verze.

Image Deblurring v podání Adobe

Image Deblurring v podání Adobe

 

Jak to vidí Microsoft

Opravou rozmáznutí se zabývají již od roku 2010 i v Microsoftu. A jdou na to z opačné strany. Místo analýzy rozmazaného obrazu pro získání charakteru rozmáznutí připevnil Neel Joshi k fotoaparátu pár čidel – gyroskopů a akcelerometrů, které měřily pohyby fotoaparátu během expozice. Data z nich získaná pak vývojář použil k rekonstrukci rozmáznutých záběrů.

Fotoaparát s připevněnými senzory

Přístup Microsoftu má oproti Adobe jednu výhodu: čidla akcelerace či náklonu má dnes kdejaký mobilní telefon a navíc odpadá výpočetně náročná část analyzování obrazu. Samozřejmě při pohledu z druhé strany jde naopak o nevýhodu, neboť bez čidel (například zrcadlovky žádné podobné senzory nemají) nebudou data a tudíž ani Deblurring. Řešení Microsoftu má ale již nyní před konkurencí náskok, protože se dočkalo konkrétního použití a to při doostřování fotografických snímků pro letecké Bing mapy. Snímkující letadla jsou již nyní vybavena gyroskopy, výškoměry a dalšími senzory; stačilo informace z nich pouze převést do formátu vhodného pro Deblurring.

Deblurring a Microsoft. Fotografie před doostřením a po něm

Deblurring a Microsoft. Fotografie před doostřením a po něm

Využití Deblurringu pro doostření leteckých map Bing

VÝSTAVY