Dana Kyndrová: Žena mezi vdechnutím a vydechnutím

07 Hradec Králové (CZ), 1996 - Dana Kyndrová_resize

Výstavu více než sta velkoformátových fotografií Dany Kyndrové s názvem Žena mezi vdechnutím a vydechnutím budou moci obdivovat návštěvníci petrohradského Státního muzea a výstavního centra fotografie ROSFOTO od 7. 3. 2014 do 20 4. 2014.

Dana Kyndrová v sérii černobílých fotografií postihuje zdánlivě obyčejné, přesto však silné momenty lidského života a to bez  kýčových gest. Její fotografie mají společné téma: ženy z různých zemí Evropy v různých fázích jejich životů. Od porodu přes dospívající cvičenky až po dívky anarchistky opásané řemeny na street party.  Fotografie vznikaly v období dvaceti let v celé řadě evropských zemí,  včetně  České republiky,  Slovenska, Francie, Švýcarska, Německa či Ruska. Výstava je rozdělena do sedmi oddílů – dospívání, mateřství a rodina, zábava, práce, erotika, víra a stáří. Snímky postihují zejména základní životní hodnoty a obecně platné principy ženství a ženského údělu. Celý projekt byl poprvé představen v roce 2003 na pražské  Staroměstské radnici, od té doby dosáhl řady ocenění doma i v zahraničí.

Dana Kyndrová patří mezi významné české dokumentární fotografky současnosti.  Fotografování se začala věnovat již počátkem 70.let, kdy jí během jejích častých cest do zahraničí uchvacovala nová, do té doby neznámá místa (z tohoto období je nejvýznamnějším cyklem soubor fotografií pořízený v polovině 70. let v Togu). Na dráhu profesionální fotografky se Dana Kyndrová vydala až roku 1992, kdy po 12 letech výuky francouzského a ruského jazyka na katedře jazyků ČVUT a Akademii múzických umění v Praze definitivně opustila dosavadní kariéru profesorky cizích jazyků a dala se na dráhu fotografky na volné noze. Stěžejní motiv její tvorby představuje „člověk“. Dana Kyndrová má na svém kontě více než 60 autorských výstava a je držitelkou řady prestižních ocenění.

 

Státní muzeum a výstavní centrum fotografie ROSFOTO, Sankt Peterburg, ul. Bolšaja Morskaja 35

7. 3. 2014 –  20. 4. 2014

V květnu pokračuje přehlídka v Jekatěrinburgu.

Rozsáhlou přehlídku připravilo České centrum Moskva ve spolupráci s Generálním konzulátem České republiky v Sankt Petěrburgu a Generálním konzulátem České republiky v Jekatěrinburgu.

VÝSTAVY