Dan Chung fotografuje olympiádu iPhonem

Dan Chung fotí iPhonem. Foto: Tom Jenkins, The Guardian

Dan Chung, fotograf deníku The Guardian, vyrazil do Londýna narozídl od svých kolegů jen nalehko. Žádná těžká fotozavazadla, plná drahých fotoaparátů, velkých teleobjektivů a podobně. Vystačí si se dvěma iPhony 4S, aplikací Snapseed a pár kousky příslušenství.

Dan Chung fotí iPhonem. Foto: Tom Jenkins, The Guardian

Jeho živý fotoblog si můžete prohlédnout na webu The Guardian. Z popisků pod fotografiemi lze čas od času vyčíst i pár postřehů. Kupříkladu pod fotografií z lukostřelby se dozvíte, jaká obrovská dřina byla trefit iPhonem a jeho pomalou sekvencí ten správný okamžik s letícím šípem.

Foto: Dan Chung

 

Bez příslušenství by to nešlo

Samozřejmě jen se samotným mobilem by si Chung nevystačil, a proto k němu používá i příslušenství. Pro získání širšího úhlu záběru osadil jeden z iPhonů širokoúhlou předsádkou Schneider. Ta se skládá z pouzdra na mobil, které je vybaveno mechanismem pro uchycení samostatné čočky, a přídavné rukojeti pro stabilnější úchop.

Jako náhradu teleobjektivu Chung používá dalekohled Canon, umístěný před čočku iPhonu. Ruční držení by bylo pochopitelně nepohodlné, ale od toho existují adaptéry. A světe div se, jeden (jediný?) vyrábí přerovská Meopta a jmenuje se Meopix. Na úpravu fotografií Chung vsadil na pětidolarovou aplikaci Snapseed.

Danova fotovýbava. Foto: Dan Chung

Kozákův názor na fotografie

Na sto procent tady funguje oblíbené heslo, že fotografie dělá fotograf a ne fotoaparát. Samozřejmě, že kombinace iPhonu s dalekohledem se nemůže vyrovnat 12 fps u Canonu 1D X a drahým světelným teleobjektivům, ale Chung má bezesporu dobré oko a tím to bohatě vynahrazuje. Také mě překvapuje, jak si iPhone 4S poradil s nedostatkem světla v interiérech. I když vidíme snímky jen v malém rozlišení, troufnu si tvrdit, že do novin by bohatě stačily. Jediná oblast, kde technická kvalita fotografií z mobilu pokulhává, je dynamický rozsah.

A jak se Chungovy fotografie líbí vám?

VÝSTAVY