Cortona On The Move 2016

foto Daesung Lee, z cyklu Futuristická archeologie

V nejnovějším FOTO28 píšeme o velkých fotografických festivalech, jako je Photo London nebo Les Rencontres d’Arles. V Evropě je však spousta jiných, menších a ani na ty nechceme zapomínat. Do italské Cortony zve Zuzana Pištěková.

text: Zuzana Pištěková

Fotografický festival – forma či slovní spojení, které v České republice není až tak běžné. Zato ve světě, potažmo v Evropě ano. Mě shoda různých okolností zavedla před čtyřmi lety na jeden do Itálie, kam se od té doby každoročně vracím. Jeho název, Cortona On The Move, prozrazuje jak bližší lokalizaci, tedy festival v malebném historickém městě v jižní části Toskánska, tak svou filosofii. Zbytek názvu On The Move (s podnázvem Fotografia in viaggo) reflektuje témata pomíjivosti a tempa životního stylu, kterým žijeme, a dnešního světa fotografie jak současné, tak historické se silným zaměřením na dokument a fotožurnalismus. Letošní ročník je šestým v pořadí a je záviděníhodné, ale díky jeho úrovni i nepřekvapivé, jak rapidně narůstá jeho mezinárodní oblíbenost. Místní pořadatelé v čele s kurátorkou Ariannou Rinaldo (jež může být českým fotografickým nadšencům známá z poroty Czech Press Photo) každoročně odvádí velký kus práce.

Z celé Cortony na nás v průběhu festivalu a hlavně během jeho zahajovacích dnů dýchá nadšená a nedočkavá atmosféra. Jednotlivé projekty jsou představeny v ne zrovna výstavních prostorách a tak nečekejme, že budeme zavřeni v takzvané white cube a budeme chodit od jednoho rámu k druhému. Letošní verze zahrnuje 10 hlavních výstav a několik dalších fotografických projektů. Hlavní jména nás zavedou do staré a nevyužívané nemocnice, do vysídleného domu na hlavní ulici, do bývalého řeznického skladu a vše vrcholí na dech beroucím místě tyčícím se nad samotným městem – na pevnosti Fortezza di Girifalco.

foto Larry Towell

foto Larry Towell

Jedním z hlavních lákadel letošního ročníku je první evropská retrospektivní výstava Larryho Towella. Fotografa, který se narodil v roce 1953 v Kanadě a patří od roku 1993 k Magnum Photos. Larry Towell je člověk, který se kromě fotografování věnuje i poezii a folkové hudbě a umí všechny tyto umělecké hladiny dokonale propojit v jedno velké dílo. Výstava The Larry Towell Show přibližuje jeho osobitý fotografický styl na pracích zahrnujících jak intimní a osobní zpovědi tak válečné reportáže z Palestiny či Afghánistánu nebo například několikaleté zaznamenávání životního osudu Mennonitů v Mexiku a Ontariu.

foto Darcy Padilla, z cyklu Family Lova

foto Darcy Padilla, z cyklu Family Love

Další z výstav je projekt Family Love oceněný první cenou World Press Photo 2015 v kategorii Long-term project. Americká fotografka Darcy Padilla zasvětila tomuto projektu posledních dvacet let. Během nich zaznamenávala životní příběh Julie Bairdové. Drogově závislé, HIV pozitivní dívky a čerstvé matky, se kterou se náhodně potkala v hotelovém lobby v San Franciscu a od té doby ji navštěvovala, fotografovala a natáčela. Fotografie, doplněné o deníkové záznamy a rozhovory, přináší neskutečně hluboký a pohlcující zážitek, který je v závěru umocněn snímky ze dne Juliiny smrti. Nyní už pouze informační průlet několika dalšími výstavami. Spletitý projekt ve formě výroční zprávy z daňových rájů vystavují Paolo Woods a Gabriele Galimberti pod názvem The Heavens. Fotografie z válečných konfliktů v Afghánistánu, syrských uprchlíků a sexuálního zneužívání žen v Africe představuje výstava It´s What I Do známé reportážní fotografky Lynsey Addario. Pohled na ekonomickou prosperitu a architektonická nej posvátné Mekky reflektují snímky italského fotografa Luca Locatelliho. Portrétní tvorba Simony Ghizzoni interpretuje osudy afrických dívek a jedno z předních témat porušování lidských práv a diskriminace žen pramenící v praktikování ženské obřízky. Speciálním projektem, který vyvstal z myšlenky německého fotografa Thomase Dworzaka a novinářů věnujících se uprchlické krizi ve spolupráci s Magnum Photos a španělskou organizací Al-liquindoi a konečně pod taktovkou On The Move s kurátorkou Ariannou Rinaldo, je EUROPA – أوروپ ا . Ta je složená z vícejazyčné publikace (anglicky, francouzsky, arabsky a persky) a doprovodné výstavy, která chce vysvětlit uprchlíkům vývoj historických situací v Evropě po konci druhé světové války (okupace, pád Berlínské zdi, válka v Kosovu apod.) Historický výklad je doprovázen fotografiemi z archivu Magnum Photos a zároveň fotografiemi současného běžného života v zemích, kam uprchlíci v převážné většině míří – do Francie, Německa či Velká Británie a další. Kniha bude distribuována mezi uprchlíky a chce jim pomoci v jejich integraci na našem kontinentu. To je jen malý výčet toho, co lze v Cortoně až do počátku října spatřit.

14. 7.—2. 10. 2016

www.cortonaonthemove.com

VÝSTAVY