Co přinesl veletrh CES 2014: Fujifilm a Sigma

CES-Logo

V americkém Las Vegas začal v pondělí 6. 1. veletrh spotřební elektroniky CES 2014. Samozřejmě si jej nenechali ujít ani výrobci fotoaparátů. Co si pro nás přichystali za novinky? Tentokrát se podíváme na Fujifilm a Sigmu.

První odolný ultrazoom

Fujifilm FinePix S1 je prvním ultrazoomem, který se může pochlubit odolností proti prachu a stříkající vodě. Obsahuje standardní kompaktový snímač 1/2,3″ s 16,4 Mpx, objektiv s úctyhodným rozsahem 24–1 200 mm se světelností F2,8–5,6, pětiosou stabilizaci, elektronický hledáček s 920 tisíci bodů a dnes již nezbytné WiFi pro spojení s okolním světem.

Portrétní ohnisko

Pro bezzrcadlovky s X-Mount je určen nový objektiv Fujifilm XF 56mm F1,2 R. Po přepočtu crop faktorem získáte oblíbené portrétní ohnisko 85 mm s vynikající světelností, kterou učitě využijete třeba pro oddělení fotografovaného objektu od pozadí. Na objektivu nechybí clonový kroužek, ostření od příjemných 70 cm je realizováno vnitřně, tudíž objektiv nemění během zaostřování svou délku. Sedmilamelová clona má kruhové lamely pro lepší bokeh. V prodeji od února za přibližně 24 000 Kč.

Zatímco výše zmíněný objektiv již existuje, následující pětici ve Fuji zatím jen plánují. Již na papíře však vypadají velmi slibně, konkrétně:

  • záklaďák XF16–55 mm F2,8 R OIS
  • světelný střední zoom XF50–140 mm F2,8 R OIS
  • XF 18–135 mm F,m5-5,6 R OIS cestovní zoom s velkým zvětšením
  • dlouhý teleobjektiv
  • široké světelné velké sklo

Netradiční tiskárna

Chcete si na cestách vytisknout fotografie například z mobilu? Pak vás možná zaujme nezvyklá tiskárna Instax SHARE SP-1 od Fuji. Tiskne na barevní instantní fotopapír fotografie formátu 62×46 mm, pro úpravu snímků a poslání do tiskárny si do svého mobilu nainstalujete příslušnou aplikaci. Tiskárna je malá, měří 102×42×123 mm a váží 253 g (bez baterií a filmové kazety) a na dvě lithiové baterie CR2 by měla vytisknout kolem 100 snímků.

Pořádně rozjetá Sigma

Sigma si pro CES přichystala dvě novinky, konkrétně jde o dva objektivy: cestovní zoom Sigma 18–200mm F3,5–6,3 DC Macro OS HSM a špičkový záklaďák Sigma 50mm F1,4 DG HSM Art. První z dvojice jmenovaných patří do řady Contemporary a je určený pro zrcadlovky s APS-C snímačem, kromě lepší optické kvality slibuje i menší rozměry a hmotnost. Dostupný bude pro bajonety Sigma, Canon, Sony, Nikon a Pentax.
Nás však mnohem víc zajímá nová fullframe padesátka. Jak napovídá zařazení do kategorie Art, mělo by jít o nekompromisní objektiv s vynikající optickou kvalitou včetně korekce optických vad, s rychlým ultrazvukovým ostřením a to vše v nové atraktivním designu, známém například z objektivu Sigma 35 mm F1,4 DG HSM. Vyrábět se bude s bajonety Canon, Nikon, Sigma a Sony. Cena i dostupnost jsou zatím neznámé.
Mimochodem, objektiv se skládá z celkem 13 čoček, což je na padesátku něco naprosto nezvyklého. Ostatně stačí se podívat na rozměry, konkrétně netradiční délku téměř 10 cm.

Sigma 18–200mm F3,5–6,3 DC Macro OS HSM Contemporary

 

Sigma 50mm F1,4 DG HSM Art

VÝSTAVY