Co přinesl veletrh CES 2014: Nikon, Samsung a Sony

CES-Logo

V Las Vegas pokračuje veletrh spotřební elektroniky CES 2014. V dnešním přehledu se podíváme na novinky od Nikonu, Samsungu a Sony.

Nikon bez filtru

Nikon představil nejnovější přírůstek do kategorie zrcadlovek pro začátečníky, model D3300. Dle současného trendu obsahuje snímač bez AA filtru s 24 Mpx a bude tak ideální kupříkladu na krajinu. Snímač zvládne ISO až 25 600 a o zpracování dat z něj se postará nový procesor Expeed 4.

Zrcadlovka se bude prodávat s novým setovým objektivem 18–55 mm F3,5–5,6 VR II, na kterém je zajímavá možnost jej během nepoužívání „složit“ do kratší délky – podobně konstruované jsou například některé objektivy pro bezzrcadlovky Nikon 1. Oproti předchůdci je objektiv nejen menší, ale i lehčí.

Sada těla s objektivem bude v prodeji od února za odhadovaných 16 000 Kč.

Konečně světelná pětatřicítka

Na tento objektiv příznivci Nikonu dlouho čekali, stará verze totiž byla již mnoho let zralá k nahrazení. Nový Nikkor AF-S 35 mm F1,8G pro fullframe zrcadlovky patří k cenově dostupným světelným pevným ohniskům. Skládá se z 11 optických členů (včetně jednoho asférického a jednoho z ED skla) z v osmi skupinách, sedmilamelové clony s kruhovými lamelami a jeho minimální zaostřitelná vzdálenost činí 25 cm. O ostření se stará tichý ultrazvukový motor. V prodeji bude 20. února za cenu okolo 14 000 Kč.

Tohle tu ještě nebylo

Nic podobného jako Samsung WB2200F SMART Camera na trhu ještě nebylo. Ostatně podívejte se na fotografii pod textem. Nejnovější ultrazoom od Samsungu je hodně netradiční tím, že je vybaven dvěma gripy – horizontálním a vertikálním. Ty můžete znát například z profesionálních zrcadlovek, případně z kombinace zrcadlovka plus přídavný grip a díky nim vypadá fotoaparát opravdu impozantně.

Samsung WB2200F je osazen typickým kompaktovým snímačem 1/2,3″ se 16 Mpx a velmi zajímavým zoomem 20–1 200 mm (60x) se světelností 2,8–5,9. Nechybí ani WiFi s NFC. Zadní displej má na dnešní dobu nízké rozlišení 460 000 bodů, o parametrech elektronického hledáčku momentálně není nic bližšího známo.

Nejmenší z nejmenších

20Mpx bezzrcadlovka Sony α5000 s APS-C senzorem je podle Sony nejlehčí bezzrcadlovkou s výměnnými objektivy na světě. S baterií váží jen 269 g. Pokud vás značení lehce zmátlo, tak vězte, že v Sony opustili „značku“ NEX a dále budou používat označení „alpha“.  Snímači sekunduje poslední verze procesoru BIONZ X, přítomno je i WiFi.

Přístroj dorazí na pulty prodejců v březnu v černé, stříbrné a bílé barvě a se setovým objektivem 16–50 mm by měl stát kolem 14 000 Kč.

 

 

VÝSTAVY