Česko pravděpodobně přijde o Koudelkovy fotografie

Josef Koudelka na Sicílii v roce 1987. Zdroj: Wikipedia

Minulý pátek proběhla médii zpráva o tom, že slavný fotograf Josef Koudelka se rozhodl darovat České republice soubor svých fotografií v hodnotě okolo 70 milionů korun. Ale kvůli byrokratickým průtahům a nezájmu ze strany státu a kulturních zřízení tento nápad pomalu opouští a hrozí tak, že by Česko o unikátní snímky přišlo.

Josef Koudelka na Sicílii v roce 1987. Zdroj: Wikipedia

 

Josef Koudelka je jeden z nejvýznamnějších českých fotografů 20. století. Je členem agentury Magnum Photos a již přes dvacet let žije ve Francii. V roce 2007 se rozhodl darovat Uměleckoprůmyslovému muzeu (UPM) 366 zarámovaných fotografií, z nichž některé existují jen v jednom exempláři. Jednání se od té doby táhnou a Koudelka, unaven bojem s úřednickým šimlem zvažuje, že si všechno rozmyslí. Přečtěte si článek na Týden.cz. Z něj vyplývá zcela jasně, že vina je na straně ČR. Tentýž den vyšla zpráva na stejné téma v Lidových novinách. Na webu je z něj bohužel jen úryvek, ale celý text vyznívá trochu jinak, a sice tak, že za dosavadní neúspěch dohody může i druhá strana. Cituji z něj ředitelku UPM Helenu Koenigsmarkovou:

„Ve formulaci návrhu smlouvy nejde ani tak o dar, jako spíš o uložení fotografií. Staly by se sice naším vlastnictvím, ale zcela volně bychom s nimi zacházet nemohli.“ Autorská práva totiž zůstávají autorovi. Prakticky to znamená, že muzeum by například nesmělo zapůjčit více než 8 kusů fotografií do zahraničí, aniž by to Josef Koudelka odsouhlasil.

Bude zajímavé sledovat, jak tato kauza dopadne.

VÝSTAVY