Česká Svatební fotografie roku 2014

foto Charlota Blunárová

Ve čtvrtek 26. února 2015 proběhlo vyhlášení cen v soutěži Svatební fotografie roku 2014. Soutěž, která je teprve v samém počátku své existence se snaží a bude snažit pozvednout pomyslnou kvalitativní laťku v kategorii svatební fotografie. Časopis FOTO jim v tomto snažení drží pěsti a v budoucnu se budeme snažit o této soutěži informovat předem, aby se i naši čtenáři mohli se svými snímky zúčastnit.

Historicky 1. ročníku soutěže se zúčastnilo 95 svatebních fotografů z celé České republiky s 532 soutěžními snímky. Odborná porota ocenila 10 jednotlivých fotografií a 1 soubor. Vedle kategorií Nejlepší soubor, Detail, Art, Humor, Extreme a tří nejlepších snímků v Top ten, které si zasloužily zvláštní ocenění, byla v hlavní kategorii vyhlášena první tři místa. Vítězkou soutěže se stala fotografie Jany Tolaszové. Vítězným souborem pak fotografie Mariana Vaňáče. Všechny oceněné fotografie naleznete na webu soutěže www.svatebnifotoroku.cz. Generální partneři soutěže věnovali výhercům věcné a finanční ceny. Aleš Mejdrech, zástupce firmy Carl Zeiss, předal hlavní výhru, objektiv ZEISS Plannar 1,4/50mm a také drobné dárky dalším oceněným. Ronnie Nilsson, zástupce firmy PIKLIO, věnoval poukazy na tisk fotografií v celkového hodnotě 12.000 Kč. Veronika Šimáčková, zastupující AFOP, předala vouchery na fotografické workshopy. Pořadatelé Open-air FOTO festivalu věnovali vítězi vstupné na mezinárodní fotografický festival, který se uskuteční 5. – 7. června 2015 v Českém Krumlově.

Letošní ročník byl jakýmsi startupem soutěže, která si klade za cíl zvednout pomyslnou kvalitativní laťku v kategorii svatební fotografie, která je v současné době na vzestupu. Překvapil nás zájem soutěžících prezentovat své fotografie veřejně a porovnat svou práci s ostatními. Do dalších ročníků plánujeme zajímavé inovace a maximální profesionalizaci samotné soutěže. Naše velké díky patří nejen všem partnerům, ale zejména všem členům odborné komise, která pečlivě vybírala z velkého počtu kvalitních svatebních fotografií. Všem výhercům gratulujeme a těšíme se na ještě více snímků v druhém ročníku, který brzy vyhlásíme. Takto hodnotí průběh 1. ročníku soutěže organizátoři Petr Pelucha a Tomáš Barčík.

 

612

foto Jana Tolaszová, 1. místo

 

Členy odborné komise vybírali organizátoři dle jejich odborné způsobilosti a znalosti prostředí svatební fotografie v Česku i na mezinárodní úrovni. Zástupci odborné komise byli: Marian Beneš, fotograf, vysokoškolský pedagog a místopředseda Asociace profesionálních fotografů ČR, QEP, Pavol Bigoš, svatební fotograf, Petr Kollman, vydavatel časopisu Marriage Guide, Vladan Krumpl, fotograf, vysokoškolský pedagog, obrazový šéfredaktor vydavatelství Vltava-Labe-Press a.s., Dagmar Pavlíková, profesionální fotografka, Zdeněk Lhoták, profesionální fotograf, Salvator Cincotta, americký svatební fotograf, Kateřina Hrabalová, Managing Director Wedme.cz a Petr Pelucha, svatební fotograf.

 

foto Charlota Blunárová

foto Charlota Blunárová, top 10

151

foto Lukáš Urban, zvláštní ocenění „DETAIL“

 

VÝSTAVY