Canon EF objektivy na bezzrcadlovky? S Kipon adaptérem to je hračka

kipon1

U nás prakticky neznámá tchajvanská společnost Kipon představila adaptéry, které dovolí nasadit Canon EF objektivy na bezzrcadlovky Sony NEX a Micro 4/3 a hlavně ovládat elektronicky z těla jejich clonu. Adaptéry jsou zatím v předprodukční verzi, proto se nelekněte odkrytých drátů a plošných spojů. Nebývá zvykem ukazovat výrobky v podobném stavu, na druhou stranu je to možná reakce na Canon EOS M, oznámený před pár dny.

Adaptéry kromě vlastního mechanického propojení a vymezení potřebné bajonetové vzdálenosti zajišťují i přenos elektrického signálu pro ovládání clony z těla bezzrcadlovky. Na autofokus nebo stabilizaci bohužel zapomeňte. Datum uvedení na trh a cena zatím nejsou známy.

Kipon se zabývá výrobou všemožného příslušenství, v jeho nabídce najdete například krytky objektivů či bajonetů, pouzdra na objektivy, dálkové spouště, pláštěnku, popruhy a další. Ve výrobě adaptérů není žádným nováčkem, nabízí adaptéry prakticky pro cokoli na cokoli; kupříkladu pro již zmíněný Sony NEX si může zákazník vybrat z celkem čtyřiceti šesti různých redukcí!

Co konkurence?

Pro Sony NEX a EF objektivy existuje i adaptér od Metabones. Podle specifikací by měl mimo ovládání clony podporovat i stabilizaci a na těle má ještě tlačítko, které rychle odcloní (hodí se pro kontrolu přesnosti zaostření). Seznam testovaných objektivů naleznete v odkazu výše na konci stránky. Výrobce bohužel zatím nestíhá uspokojovat poptávku.

Metabones adaptér Canon EF - Sony NEX

 

Pro bezzrcadlovky formátu Micro 4/3 můžete zkusit Redrock Micro LiveLens MFT adaptér. Ten je tak trochu unikátní (lepší označení by možná bylo obskurní) tím, že pro napájení EF objektivu využívá externí 9V baterii a clona se mění tlačítky přímo na adaptéru. Spolu s cenou 545 USD si troufnu tvrdit, že jde o velmi těžce prodejný výrobek.

Redrock Micro LiveLens MFT adaptér, modrá tlačítka otvírají nebo přivírají clonu

 

A samozřejmě na trhu najdete celou řadu obyčejných „mechanických“ adaptérů bez elektroniky, zato za velmi příznivou cenu.

VÝSTAVY