Beseda s Cristinou García Rodero

HAITI. Port au Prince. Death-Day.

Nenechte si ujít besedu s fotografkou agentury Magnum, Cristinou García Rodero, která se uskuteční 2. 6. 2016 v pražském Instituto Cervantes v rámci její výstavy „S otevřenou pusou“.

Cristina García Rodero se narodila v roce 1949 v Puertollano a je považována za jednu z nejvýznamnějších osobností v historii španělské fotografie. Vystudovala malbu na universitě v Madridu a poté několik let učila kresbu. Její první fotografie se objevily v universitních soutěžích na konci 60. let 20. století. V roce 1973 začíná fotografovat tradice, zvyky a fiesty nejrůznějších koutů Španělska, kterým věnovala 15 let své práce a vznikla její nejslavnější kniha „Okultní Španělsko“. Tato kniha získala ocenění „Book of the Year Award“ na festivalu fotografie v Arles.

Mezi lety 1983 a 2007 učila fotografii na Fakultě umění Universidad Comlutense v Madridu.

Cristina García Rodero obdržela celou řadu mezinárodních ocenění, mimo jiné cenu W.Eugena Smithe za humanistickou fotografii (1989) a Španělskou národní cenu za fotografii (1996). V roce 2009 se jako první Španělka stala členkou fotožurnalistické agentury Magnum.

„Snažila jsem se zachytit tajemnou, opravdovou a magickou duši lidového Španělska se vší jeho vášní, láskou, humorem, citlivostí, vztekem, bolestí, v jeho pravdě. Zachytit ty nejplnější a nejintenzivnější okamžiky v životě těchto postav, tak jednoduše, jak jsou neodolatelné s veškerou svou vnitřní silou.“

 

  1. 6. 2016 v 18:30 hodin

Instituto Cervantes – Salón de actos

Na Rybníčku 536/6, Praha

SPAIN. Almeria. 1991. Old cinema studios used for American movies, today a theme parc also used for advertising shootings.

Španělsko, Almería, 1991. Staré filmové kulisy používané k natáčení amerických filmů, dnes je to zábavný park užívaný mimo jiné k fotografování reklam.

ROC1900XXXW00005

Itálie, Puglie, 2000. Bílá sobota, skupona žen prochází ulicemi a zpívá žalozpěvy nad smrtí Krista.

HAITI. Port au Prince. Death-Day.

HAITI. Port au Prince. Svátek mrtvých.

HAITI. Port au Prince. Death-Day.

HAITI. Port au Prince. Svátek mrtvých.

San Francisco de Asis-San Michel de L«atalaye, Haiti

Haiti, oblast Artibonite, jeskyně Sv. Františka z Assisi, 2001.

VÝSTAVY