Autorská práva: černý makak versus fotograf

Macaca_nigra_self-portrait

Černý makak v roce 2011 popadl kameru britského fotografa Davida Slatera a vyfotil několik selfie portrétů. Ty se staly světově slavnými, tzv. virálem, a shlédlo je především na Wikipedii miliony lidí. Komu však patří autorská práva?

Wikimedia, vlastník Wikipedie, odmítá na žádost Davida Slatera stáhnout fotografii ze svých stránek Wikimedia Commons s tím, že fotografii nepořídil on sám, nýbrž drzé zvíře hrabající se mu ve fotografické výbavě, a tudíž David Slater nemá ke snímkům autorská práva.

A jak je to s případnými penězi pro makaka? Dle amerického autorského zákona je autorským dílem pouze to, co vytvořil člověk („human being“, Copyright Compendium §202.2 (b)). Takže peníze do džungle putovat nemusí. (více argumentů Wikimedia v angličtině zde).

David Slater argumentuje tím, že to byl on, kdo nachystal a měl nastavený fotoaparát, přinesl ho dodžungle. Bez něj by fotografie vůbec nevznikla.

Případná soudní pře a její výsledek bude v USA velmi zajímavým precedentem, neboť se nedotkne jen této konkrétní fotografie. Co všechny fotografické pasti, které nesčetní fotografové přírody kladou a fotografie z nich? V momentě, kdy fotografie takto pořízené jim přestanou vydělávat, přestanou pravděpodobně i oni vynakládat úsilí, čas i peníze k jejich pořízení.

A co na to český autorský zákon? U nás je autorem vždy „fyzická osoba“, která dílo vytvořila a utorem díla souborného je fyzická osoba, která je tvůrčím způsobem vybrala nebo uspořádala; tím nejsou dotčena práva autorů děl do souboru zařazených. (viz §5 autorského zákona, zde). Český fotograf by tedy mohl argumentovat tím, že fotografii tvůrčím způsobem vybral, neboť např. ve fotografických pastech vedle jedné zajímavé fotografie vzniká i spousta odpadního obrazového materiálu.

makak foto

 

VÝSTAVY