Arek Gola – Druhá strana cihly

ARKADIUSZ GOLA_2013_013 copy_web

Máte-li pocit, že se do svého 3+1 nemůžete vejít a že obývací pokoj musí být nutně oddělený od ložnice a sprchový kout v kuchyni je nesmysl, zajděte si na výstavu Areka Goly s názvem Druhá strana cihly, která je až do 18. září k vidění v olomouckém Café Amadeus.

Arek Gola je polský dokumentární fotograf dlouhodobě se věnující životu v oblasti Horního Slezska, které silně zdevastoval těžký průmysl. Po cyklu Ženy v dole, ve kterém se mu podařilo zaznamenat kontrast jemného ženského prvku a tvrdých pracovních podmínek povrchových dolů přichází série Druhá strana cihly, která mapuje každodenní život ve slezských domácnostech. Ty jsou velmi skromně až chudě vybavené a Gola si všímá energie, úsilí a nadšení, jaké jejich obyvatelé investují do jejich zvelebení a funkčnosti. Proto jsou fotografie zaplněny množstvím umělých květin, levných dekorací a často nadbytečnými předměty. Nedívá se na jejich obyvatele shora a s despektem, nýbrž se svým objektivem se stává jakoby vítanou součástí těchto soukromých interiéru.

Arek Gola (*1972) je absolventem Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě. V současné době pracuje jako fotoreportér pro polské deníky, jeho fotografie jsou ve sbírkách Katowického muzea, Městského muzea v Zabrze či v Muzeu umění Olomouc. Je členem ZPAF (Svaz polských fotografů).

    6.—18. 9. 2016

Café Amadeus, Václavské náměstí 3, Olomouc

www.olmuart.cz

VÝSTAVY