Výstava fotografií Ara Güler v galerii Leica Gallery Prague / časopis FOTO

foto Ara Güler, Zlatý roh, v pozadí mešita Suleymaniye, Istanbul, 1962

Ara Güler, mistr dokumentu, vystavuje v Leica Gallery Prague

Výstava fotografií Ara Güler v galerii Leica Gallery Prague / časopis FOTO

V pražské Leica Gallery je k vidění výstava fotografií jednoho ze světových mistrů dokumentární fotografie. Ačkoliv turecký fotograf Ara Güler publikoval v časopisech Life, Time, Newsweek, Paris Match nebo Stern, jeho celoživotní láskou je Instanbul.

„Je to moje město. Narodil jsem se tam, vyrostl jsem tam a také tam stále žiji,“ říká fotograf, který nedávno oslavil 89. narozeniny.

Během své fotografické kariéry vytvořil Ara Güler působivou galerii portrétů významných umělců a svých současníků, ovšem hvězdou celé podívané pro něho vždy byl a bude město Istanbul. Bez jeho fotografií bychom si fotografický dojem z hlavního města Turecka dnes asi sotva dokázali představit. Dokáže jedinečným způsobem zachytit nejen ruch velkoměsta, ale i skrytý každodenní život obyvatel metropole na řece Bospor.

Výstava fotografií Ara Güler v galerii Leica Gallery Prague / časopis FOTO

foto Ara Güler, Drunk man in a bar at Torphane, Istanbul, 1959

Svou Leicou zachycuje atmosférou nabité kompozice města již od padesátých let minulého století. Jeho záběry jsou jako symfonie složené z domů, obchodů, ulic a mostů, lodí i mraků, které v dálce znovu a znovu přitahují oko pozorovatele. Ara Güler se tak stal i kronikářem změny, jelikož Istanbul – jako jen málo jiných měst – rovněž prochází zásadní proměnou, posouvá se kupředu rychlým tempem, i když procesy změny nejsou vždy k místním lidem zcela šetrné. Tím spíše vyvolávají jeho fotografie odrážející ztrátu staré architektury a tradičního způsobu života ještě bolestivější pocity.

foto Ara Güler v galerii Leica Gallery Prague / časopis FOTO

foto Ara Güler

Nepřekvapí proto, že nejvýznamnější turecký fotograf bývá také nazýván „vizuálním historikem“ či ještě příhodněji čestným titulem „Oko Istanbulu“.

Ara Güler se narodil 16. srpna 1928 v istanbulské čtvrti Taksim jako syn lékárníka arménského původu. Po studiích ekonomie se rozhodl věnovat kariéře fotožurnalisty. Nejprve pracoval pro jedny istanbulské noviny, ovšem brzy se o něho začal zajímat i mezinárodní tisk. Fotil také pro agenturu Magnum, kterou založil Henri Cartier-Bresson. Güler se svou Leicou fotografoval po celém světě, vyráběl reportáže a pracoval pro řadu renomovaných světových časopisů.

O výstavě

  • Ara Güler: Pocta mistrům fotografie
  • Kurátor: Karin Rehn-Kaufmann
  • Kde: Leica Gallery Prague (www.lgpcz)
  • Kdy: 24. 11. 2017 – 28. 1. 2018
  • Otevřeno: pondělí – pátek: 10 – 21h, sobota + neděle / státní svátky: 14 – 20h

VÝSTAVY