Projekt View – mnohobarevnost analogové fotografie

Vititar Ultra Wide & Slim, Kodax Max 400, redscale

Úpravy ve Photoshopu, různé plug-iny na postproces, Instagram a jiné jednoduché nástroje na vytváření moderních vintage efektů z digitálních dat. To je téma, které hýbe nejedním webem věnujícím se fotografii. V čísle 18 našeho časopisu jsme přinesli text Benna Murhaayi, fotografa, jehož rukama prošlo přes padesát fotografických přístrojů a nesčetně filmů. Jelikož v časopise nezbyl prostor pro větší prezentování jednotlivých snímků jeho projektu View, přinášíme vám tyto zde.

Benn Murhaaya je pražský fotograf, jehož vedle fotografování nejrůznějších subkultur a divadla baví zkoušení nejrůznějších analogových fotoaparátů a experimentování s tím, jak si který přístroj sedne s nejrůznějšími filmy a vyvolávacími procesy. V rámci svého projektu View takto „prověřil“ nepočítaně kombinací a vystavil na svém webu.  Opravdu doporučujeme ke shlédnutí.
Projekt View může být inspirací nejen těm, kdo experimentují s analogovou fotografií a hledají ten svůj správný film pro vyjádření svého pocitu skrze fotografii. Ale i pro ty, kteří se pomocí softwarových úprav digitální fotografie snaží docílit nálad a efektů, které právě chemie analogových filmů přinášela.
 

Vivitar PN2011 Fuji Fujicolor

 

Olympus OM-1, Agfa PAN APX 400

 

Olympus OM-1, Fuji Sensia 200, cross process

Canon Canonet QL17 Gill, Ilford XP2 Super

 

Olympus OM-1, Ilford PAN 400 na 1600

 

Pinmaya - Mamiya RB67 polaroid back pinhole, Fuji FP100C

 

Mamiya RB67, Polaroid Sepia Tone

 

Vititar Ultra Wide & Slim, Kodax Max 400, redscale

 

VÝSTAVY