Adobe Photoshop CS6: co přináší nového fotografům?

adobe-photoshop-cs6-2-300x300

Společnost Adobe včera zveřejnila novou verzi profesionálního grafického programu Photoshop CS6. Pojďte se s námi podívat, co je v něm nového pro fotografy.

Hned na první pohled si všimnete jiného uživatelského rozhraní. Vlastně není tak jiné, změnila se především jeho barva. Po vzoru Lightroomu je nyní defaultně laděno do tmavých tónů, ale nic vám nebrání „obarvit“ si jej zpět do dřívějších světle šedých barev. Hardwarová akcelarace pomocí GPU nyní podporuje více oblastí.

Věcí, po které mnoho grafiků volalo už léta, je automatické ukládání v nastaveném časovém intervalu. Už se nestane, že vinou havárie Photoshopu (ačkoli to se prakticky nestávalo), počítače či z jiných důvodů přijdete o rozpracované dílo. Ukládání probíhá na pozadí, takže nezdržuje v práci.

Oblíbený Content-Aware Fill, neboli výplň s přihlédnutím k okolí, dostala dva sourozence: Content-Aware Patch a Content-Aware Move. Zároveň byl vylepšen jejich algoritmus. Další, pro někoho užitečnou novinkou, jsou nové možnosti, jak rozmazat fotografii. Field Blur slouží pro simulaci tradiční hloubky ostrosti, Iris Blur napodobuje selektivní fokus, tedy nechá ostrou vybranou část a směrem od ní obraz rozostří (podobně jako Lensbaby optika). A Tilt-Shift Blur napodobuje chování tilt objektivu a populární „tvorbu“ miniatur.

Mírně se změnilo chování nástroje Crop (Ořez), který je víc podobný tomu v Lightroomu. Upraven byl i algoritmus pro automatickou úpravu barev Auto Color. Adaptive Wide Angle filtr je další novinkou a slouží pro vyrovnání zkreslení objektivu; navržen byl zejména pro narovnání rybího oka. Nepodporuje bohužel přímo profily objektivů pro automatickou korekci.

Photoshop CS 6 obsahuje novou verzi pluginu Camera Raw 7. Ten je po vzoru Lightroomu 4 poháněn novým enginem pro zpracování RAWů, nazvaným Process Version 2012. PV 2012 přináší přepracované nástroje na úpravu stínů a světel, RGB křivky, nový algoritmus pro Clarity (Zřetelnost) a další. Camera Raw 7 také podporuje nové zrcadlovky, včetně Canonu EOS 5D Mark III, Nikonu D4 a D800 a dalších.

Podívejte se na videa ukázky práce a nových funkcí.

Adobe Photoshop CS6 si můžete předobjednat již dnes na webu Adobe za 670,35 € s DPH, v prodeji by měl být do 30 dnů. Cena v českých korunách dosud nebyla stanovena.

VÝSTAVY