4K foto i video, dvojitá mechanická stabilizace obrazu: Panasonic Lumix DMC-GX8

casopis-foto-panasonic-lumix-dmc-gx8-Image_GX8_k_FrontBack

Ačkoliv je fotoaparát Panasonic Lumix DMC-GX8 na českém trhu k dispozici již od září 2015, mohl v poprázdninovém dění neprávem zapadnout. S jeho nákupem zároveň dostanete roční členství v Adobe Creative Cloud pro fotografy.

Model GX8 s výměnnými objektivy navazuje na předchozí typ LUMIX DMC-GX7. Nový je typ optického stabilizátoru Dual I.S. i zpracování videozáznamu v rozlišení 4K.

Snímač Digital Live MOS má rozlišení 20,3 megapixelů s nízkou hladinou šumu i při fotografování ve slabém světle. GX8 má širší dynamický rozsah, což mimo jiné znamená přesnější tonální a barevné podání.

O fotografování ve slabém světle se stará nový obrazový procesor Venus Engine, který snižuje hladinu šumu a přitom zachovává kresbu detailů. Při odstraňování šumu jsou použity inteligentní algoritmy, díky nimž lze šum do značné míry eliminovat i v oblastech, kde byl dříve nevyhnutelný. Obrazový výsledek tak co nejvíce odpovídá realitě.

K obrazové kvalitě přispívá také zcela nový stabilizační systém Dual I.S., který byl v modelu DMC-GX8 představen poprvé na světě.

Dual I.S.

Dual I.S. kombinuje standardní optický stabilizátor v objektivu a stabilizátor na snímači. I při výrazném chvění přístroje během expozice by měl tedy být výsledkem zcela ostrý snímek, a to v jakémkoli světle a na jakémkoli ohnisku.

Sekvenční snímání 8 snímků za vteřinu

Čtyřjádrový obrazový procesor Venus Engine mimo jiné umožňuje sekvenční snímání rychlostí osmi snímků za vteřinu s pevným zaostřením, případně šest snímků za vteřinu při průběžném ostření na objekt v pohybu.

I rychlou akci lze tedy zachytit s maximální přesností. Procesor u každého snímku zvlášť analyzuje vedle samotných odstínů také sytost a jas jednotlivých barev. V režimu „přirozeného zachycení textury“ dokáže LUMIX DMC-GX8 výrazně vylepšit rozlišení, barevné podání i tonální přechody.

Videozáznam v rozlišení 4K

Mezi další přednosti DMC-GX8 patří také videozáznam ve 4K. Obraz má tedy rozlišení 3840 x 2160 bodů při rychlosti 25p (50Hz) nebo 24p, záznam se ukládá ve formátu MP4. Další možností je záznam v rozlišení Full HD (1920 x 1080 bodů) frekvencí 50p (50 Hz) ve formátech AVCHD Progressive nebo MP4 (MPEG-4 / H.264) s průběžným automatickým ostřením.

4K fotografie

Kromě samotného natáčení DMC-GX8 nabízí i další výhodu – funkci 4K Photo, zcela měnící styl fotografování. S touto funkcí totiž z libovolného okénka videozáznamu (v rozlišení 4K) vystřihnete snímek s rozlišením 8 megapixelů. Nemusíte tedy čekat na ideální okamžik – celou scénu si natočíte ve 4K a pak si vyberete snímek.

Funkce 4K Photo je známá již z předchozího modelu LUMIX DMC-G7. Funguje ve třech odlišných režimech: 4K Burst Shooting, 4K Burst (Start/Stop) a 4K Pre-burst.

 • 4K Burst Shooting – nepřetržité sekvenční snímání rychlostí 30 snímků za vteřinu po dobu až 30 minut. Během sekvence musíte držet stisknutou spoušť.
 • 4K Burst (Start/Stop) – sekvenční snímání se zapíná i vypíná stiskem spouště jako při normálním natáčení videozáznamů. To je vhodnější, když nevíte, kdy nastane ten správný okamžik.
 • 4K Pre-burst – fotoaparát automaticky ukládá 30 okének před stiskem spouště a 30 po něm.

V režimech 4K Burst Shooting a 4K Burst (Start/Stop) můžete natáčet záznam po jednotlivých okénkách téměř 30 minut nepřetržitě, což znamená desetitisíce snímků v různých rozlišeních s odlišným poměrem stran: 3840 x 2160 (16:9), 3328 x 2496 (4:3), 3504 x 2336 (3:2) a 2880 x 2880 (1:1).

 

Hledáček a displej

Mezi novinky patří elektronický hledáček Live View Finder (LVF) s rozlišením 2 360 000 bodů a výklopnou konstrukcí o 90 stupňů.

Hledáček je – stejně jako standardní displej na zadní straně přístroje –  vybaven technologií OLED, která vykresluje plynule i rychlý pohyb. Poměr kontrastu 10 000:1 umožňuje dobré posouzení barev a tonality, protože v hledáčku nedochází k přepalům ani utopené kresbě ve stínech.

Očnice má nový tvar, takže obraz v hledáčku je výrazně lépe viditelný. Hledáček zároveň nabízí největší poměr zobrazení ze všech modelů řady LUMIX G (1,54x / 0,77x  v přepočtu na 35 mm fotoaparát). Při fotografování i natáčení lze tedy tvořit kompozici s maximální přesností.

Na zadní straně fotoaparátu je výklopný dotykový displej s úhlopříčkou 7,6 cm a rozlišením 1 040 000 bodů. Pohyb do strany je možný o 180 stupňů, nahoru a dolů pak o 250 stupňů, což usnadňuje fotografování z různých méně obvyklých úhlů.

Hledáček i zadní displej pokrývají sto procent scény, takže se do kompozice nemohou nedopatřením dostat nechtěné rušivé prvky na okrajích záběru. Obraz na displeji i v hledáčku lze samostatně upravit v několika parametrech (jas, kontrast, barevná sytost apod.). Zobrazení mezi hledáčkem a displejem se přepíná automaticky, stará se o to oční senzor vedle hledáčku. Tím se výrazně šetří energie.

Dual Dial Control

Vylepšení se dočkalo i ovládání díky systému Dual Dial Control. Základem jsou dvě příkazová kolečka, přední a zadní, jimiž se běžným způsobem nastavují nejrůznější běžné parametry, třeba čas a clona. Funkci koleček lze ale dočasně měnit pomocí speciálního přepínače, takže se rychleji dostanete například k aktivaci jednotlivých režimů systému 4K Photo.

Ostření

O automatické ostření se u všech modelů řady G stará vyzkoušený mechanismus LUMIX G Contrast AF. Funguje na principu porovnávání kontrastu a přenos signálu probíhá rychlostí až 240 snímků za vteřinu, výsledkem je tedy rychlé a spolehlivé zaostření.

Ostření metodou porovnávání kontrastu navíc vylepšuje a zrychluje speciální technologie Depth From Defocus (DFD) (Funguje jen v kombinaci s objektivy Panasonic Micro 4/3.)

Tato technologie vypočítává ostřící vzdálenost porovnáním dvou snímků s různou ostrostí a zároveň analyzuje optické parametry zvolené kompozice. Výsledkem je skutečně působivá rychlost ostření – jen 0,07 vteřiny.

V režimu jednorázového ostření (AFS) na širokém konci zoomu při použití jednoho z následujících objektivů: LUMIX G VARIO 14-140 mm / F3,5-5,6 ASPH / POWER O.I.S, (H-FS14140) nebo  LUMIX G X VARIO 12-35 mm / F2,8 ASPH / POWER O.I.S (H-HS12035).

Bleskurychlé automatické ostření přichází vhod především s rostoucí ohniskovou vzdáleností. Zároveň umožňuje podstatně rychlejší sekvenční snímání běžného typu (8 obr/s při předchozím pevném zaostření, 6 obr/s při průběžném přeostřování).

V tiskové zprávě Panasonic uvádí, že „díky novému algoritmu se v porovnání s LUMIX DMC-GX7 výrazně o 200 procent vylepšil výkon při kontinuálním ostření“. Nový systém bere v úvahu také velikost objektu a vektor jeho pohybu, takže výsledky jsou lepší.

V režimu Low Light AF můžete ostřit i v mimořádně nepříznivých podmínkách při citelném nedostatku světla, třeba na noční ulici nebo při fotografování zvířat ve volné přírodě za soumraku.

Konektivita

V přístroji LUMIX DMC-GX8 je vestavěné Wi-Fi pro připojení k internetu a technologie NFC pro spojení s mobilním zařízením. Na telefonu či tabletu si nejen můžete prohlížet nafocené snímky, ale telefon či tablet můžete používat také jako dálkový ovladač. Na displeji nastavíte parametry (clonu, čas, citlivost…), dotykem zaostříte nebo stisknete spoušť.

Zajímavé funkce a parametry

 • Novinka – nejkratší expoziční čas 1/16 000 s (elektronická závěrka)
 • Vylepšený režim Multiple Panorama (priorita obrazové kvality nebo úhlu záběru)
 • Konektor pro mikrofon (2,5 mm)
 • Očnice hledáčku s průměrem 21 mm (pro lepší fotografování s brýlemi na očích)
 • Režimy Focus Peaking / Eye Sensor AF / Touch Pad AF / Starlight AF
 • Základní expoziční režimy (programová automatika, priorita clony, priorita času, manuál) k dispozici i při natáčení videozáznamu
 • Tichý režim
 • Kreativní ovládání
 • Možnosti úpravy snímků přímo ve fotoaparátu, včetně zpracování RAW a retušování (funkce Clear Retouch)
 • Možnost časosběrného snímání a animace stylem stop-motion

Bezplatné roční členství v Adobe Creative Cloud

Při nákupu Lumix DMC-GX8 v České republice dostanete navíc bezplatné roční členství v Adobe Creative Cloud pro digitální fotografii v hodnotě více než 140 eur. Tato varianta předplatného Creative Cloud obsahuje Adobe Photoshop CC a Photoshop Lightroom CC, ve všech variantách pro stolní počítač, mobilní zařízení i web.

casopis-foto-panasonic-lumix-dmc-gx8-Image_GX8_k_DoubleDial_ExposureDialcasopis-foto-panasonic-lumix-dmc-gx8-Image_GX8_k_Focus_Levercasopis-foto-panasonic-lumix-dmc-gx8-Image_GX8_k_FrontBackcasopis-foto-panasonic-lumix-dmc-gx8-Image_GX8_k_Gripcasopis-foto-panasonic-lumix-dmc-gx8-Image_GX8_k_LVFcasopis-foto-panasonic-lumix-dmc-gx8-Image_GX8_k_LVF2casopis-foto-panasonic-lumix-dmc-gx8-Image_GX8_k_side_LVF_popupcasopis-foto-panasonic-lumix-dmc-gx8-Image_GX8_k_slantcasopis-foto-panasonic-lumix-dmc-gx8-Image_GX8_k_splash_Proofcasopis-foto-panasonic-lumix-dmc-gx8-4K_Video_Gallery1_862x480_2015071casopis-foto-panasonic-lumix-dmc-gx8-4K_Video_Gallery2_862x480_2015071casopis-foto-panasonic-lumix-dmc-gx8-4K_Video_Gallery3_862x480_2015071casopis-foto-panasonic-lumix-dmc-gx8-4K_Video_Gallery4_862x480_2015071casopis-foto-panasonic-lumix-dmc-gx8-4K_Video_Gallery5_862x480_2015071casopis-foto-panasonic-lumix-dmc-gx8-4K_Video_Gallery6_862x480_2015071casopis-foto-panasonic-lumix-dmc-gx8-4K_Video_Gallery7_862x480_2015071casopis-foto-panasonic-lumix-dmc-gx8-4K-photo-main

 

VÝSTAVY